NATURALNE STARZENIE I SZARZENIE MEBLI Z TEAKU (EFEKT PATYNY)

 

Nowe meble z drewna tekowego charakteryzują się jasnym miodowo-brązowym kolorem. Często sprawiają wrażenie jakby wypolerowanych (są gładkie i bardzo przyjemne w dotyku). Ten efekt to zasługa naturalnie występujących w drewnie olejów. Naturalny olej na powierzchni drewna wyparowuje zazwyczaj już po kilku dniach użytkowania nowych mebli (wtedy właśnie najlepiej przeprowadzić olejowanie za pomocą Protectorów lub zastosować inne środki typu Teak Shield itp.). Natomiast olej znajdujący się głębiej nadaje drewnu trwałość. Pozostawione do naturalnego starzenia się na zewnątrz, meble ogrodowe z drewna tekowego przybiorą z czasem piękny srebrnoszary kolor. Ten proces zajmie około 9 do 12 miesięcy, w zależności od ilości światła ultrafioletowego (słońca). Z czasem meble staną się też mniej gładkie i bardziej chropowate. Ten proces szarzenia w żaden sposób nie wpływa na integralność drewna tekowego. Postarzały charakter teaku pasuje do wszystkich rodzajów ogrodów. Jest popularny wśród wielu miłośników naturalistycznych ogrodów, ponieważ jest naturalny i praktycznie bezobsługowy.

mebleteak.pl
mebleteak.pl
mebleteak.pl
mebleteak.pl

 

PĘKNIĘCIA W DREWNIE TEAKOWYM

 

Teak to materiał naturalny. Drobne pęknięcia występują zazwyczaj na końcu słojów drewna. Spękania są rzeczą naturalnie występującą w drewnie teakowym (i nie tylko teakowym) i mogą się pojawiać na skutek zmiennych warunków atmosferycznych (np. zmienna wilgotność). Najczęściej pojawiają się w cięższych i grubszych elementach, takich jak podłokietniki w ławkach czy nogi stołów. Występowanie pęknięć w drewnie nie jest jego wadą, a jedynie naturalnym procesem. Powstałe pęknięcia nie wpływają na żywotność ani trwałość Twoich mebli ogrodowych z drewna tekowego. W miarę starzenia się drewna na powierzchni mogą pojawić się drobne ubytki lub pęknięcia. Teak starzeje się z wdziękiem. Wszelkie powstałe niedoskonałości nadają mu niepowtarzalny charakter.

mebleteak.pl
mebleteak.pl

 

NALOT/KROPKI NA MEBLACH Z DREWNA TEAKOWEGO

 

Ciemne plamy i kropki na twoich meblach z drewna tekowego to w rzeczywistości pleśń, praktycznie nieuniknione zjawisko związane z posiadaniem mebli ogrodowych, zwłaszcza jeśli mieszkasz w wilgotnym regionie. Podczas gdy drewno tekowe zawiera oleje, które zapobiegają jego rozkładowi z powodu ciągłego narażenia na działanie czynników atmosferycznych, drewno nadal jest podatne na tworzenie się pleśni.

mebleteak.pl
mebleteak.pl

 

Ocet to świetny naturalny środek czyszczący, który zapobiega rozwojowi pleśni. Można go bezpiecznie stosować do czyszczenia mebli z drewna tekowego.

 

Zalety octu do czyszczenia drewna tekowego:

 

  • ocet to niedrogi i bardzo wszechstronny środek czyszczący, którego można używać do czyszczenia drewna tekowego.
  • ocet jest powszechnym środkiem czyszczącym znajdującym się w większości domów. Może być używany do czyszczenia różnych powierzchni, w tym płytek, granitu, twardego drewna i marmuru. Wiele osób decyduje się na czyszczenie octem ze względu na jego niski koszt i łatwy dostęp.
  • ocet to naturalny środek czyszczący, który doskonale nadaje się do czyszczenia drewna tekowego. Pomaga usunąć brud i plamy z drewna tekowego bez zarysowania lub uszkodzenia powierzchni.
  • ocet jest nietoksyczny i bezpieczny dla zwierząt domowych i dzieci. Jest to świetna alternatywa dla środków czyszczących na bazie chemicznej i może być używana do czyszczenia różnych powierzchni w domu. Ocet można kupić w większości sklepów spożywczych i marketów.

 

W celu usunięcia pleśni z mebli zalecamy przygotowanie roztworu składającego się z 1 kubka/szklanki octu na 4 litry ciepłej wody. Tak przygotowany roztwór nakładamy na meble i pozostawiamy na około 15 minut. Po tym czasie za pomocą twardej gąbki czyścimy powierzchnię wzdłuż słojów drewna. Następnie meble spłukujemy bieżącą wodą (ważne żeby tego typu prace nie przeprowadzać na trawie czy bezpośrednio w ogrodzie ponieważ ocet może zaszkodzić naszym roślinom).

 

Po spłukaniu wodą zalecamy wystawienie mebli z drewna tekowego na słońce aż do wyschnięcia. Pamiętajmy, że to właśnie słońce jest naturalnym i najskuteczniejszym zabójcą pleśni.